آلبوم موسیقی فیلم الکس کراس – Alex Cross ساخته ی جان دبنی

%آلبوم موسیقی فیلم الکس کراس   Alex Cross ساخته ی جان دبنی

John Debney –  Alex Cross
Genre Soundtrack
Release date: 2012
File size: 140 MB

[ اختصاصی رادیو باران ]

اولین چیزی که دلتان می خواهد درباره ی فیلم «الکس کراس/Alex Cross» بدانید این است که: آیا «تایلر پری/ Tyler Perry » از پس اینکار برمی آید؟ پاسخ این است: تا حدی، ولی نه کاملاً.

کراس قهرمان مورد علاقه ی رمان نویس معروف جیمز پترسون است که در واشنگتن فعالیت می کند و روانشناس بخش جنایی نیروی پلیس است که به سبک شرلوک هلمز عمل می کند و میتوان گفت برای تایلر پری ایفای این نقش آزمون مهمی به حساب می آید. او نه تنها بایستی سعی کند هیچ شباهتی به مورگان فریمن نداشته باشد (بازیگری که در فیلم های «دختران را ببوس/Kiss the Girls» محصول ۱۹۹۷ و «عنکبوتی از راه رسید/Along Came a Spider» محصول ۲۰۰۱ نقش الکس کراس را ایفا کرد) بلکه بایستی کاری کند که به هیچ وجه تداعی کننده ی شخصیت معروف مجموعه فیلم های «ماده آ/Madea» نباشد (او در این فیلم ها در نقش یک زن ظاهر می شد و شهرت خود را نیز مدیون همین نقش عجیب و غریب است).

برای کمک در مشکل اول، فیلمبردار فیلم «راب کوهن/ Rob Cohen »، در کنار نویسندگان فیلمنامه «مارک موس/ Marc Moss » که فیلمنامه ی «عنکبوت/ Spider » را نوشته است و همچنین «کری ویلیامسون/ Kerry Williamson» موقعیت داستان را به جای آنکه در واشنگتن بگذرد به دیترویت منتقل می کنند و به نوعی آن را به مقدمه ای بر دو فیلم پیشین تبدیل می کنند. داستان فیلم بیشتر به ماجرای اولیه ی شکل گیری یک ابرقهرمان شبیه است.

این مقایسه به شکل عجیبی درخور و مناسب است. در طول فیلم «الکس کراس» که نشان می دهد چطور کارآگاه در تعقیب یک قاتل روانی (متیو فاکس/ Matthew Fox) که همسر کراس (کارمن اجوگو/ Carmen Ejogo) را به قتل رسانده، قهرمان ما تبدیل به یک فرشته ی انتقام می شود که اخلاقیت بر سر راه او شک و تردید به وجود آورده اند.

مورگان فریمن را فراموش کنید، تصویری که تایلر پری از کراس ارائه می دهد بیشتر شبیه شخصیت «تنبیه کننده/» در کمیک استریپ های مارول است که از قواعد را می پیچاند و در برخی مواقع آنها را زیر پا می گذارد تا به هدف اصلی اش که انتقام است، دست یابد.

%آلبوم موسیقی فیلم الکس کراس   Alex Cross ساخته ی جان دبنیدر رابطه با شخصیت ماده آ، پری نهایت سعی خود را می کند که چهره اش چیزی از خصوصیات آن شخصیت را ارائه ندهد و در اغلب موارد هم موفق می شود. او یک قهرمان عادی فیلم های اکشن است که وقتی نوبت به دویدن، پریدن، مشت زدن و شلیک زدن می رسد می توان جای آن را با هر یک از قهرمان های اکشن دیگر عوض کرد. با این وجود، وقتی نوبت کار سخت بازیگری می رسد، کمبود توانایی او دیده می شود، به خصوص در صحنه هایی که به قتل همسرش مربوط هستند. اندوه تقلبی و از سر ادا با او جور در نمیاید.

پری نسبتاً در انتقال خشم سوزان خود موفق تر است. او و همکار پلیس اش (ادوارد برنز/ Edward Burns) که دوست دختر و همکارش (ریچل نیکولاس/ Rachel Nichols) نیز به شکلی وحشتناک به قتل رسیده، در این خشم با یکدیگر سهیم هستند. با وجود اینکه فیلم «الکس کراس» در درجه ی PG-13 رتبه بندی شده اما به طرز غافلگیر کننده ای صحنه هایی از خشونت و شکنجه در خود دارد.

%آلبوم موسیقی فیلم الکس کراس   Alex Cross ساخته ی جان دبنیالبته این موضوع به این دلیل است که این فیلم بیش از آنکه فیلم تایلر پری باشد، فیلم کارگردان آن راب کوهن است. وی که فیلم های «سریع و خشن/The Fast and the Furious» و «XXX» را کارگردانی کرده است، ویژگی های خونین فیلم های خود را در سراسر فیلم قرار می دهد. با توجه به محتویات خشنی که بازیگران با آن روبرو بودند،احتمالاً اگر در این فیلم مورگان فریمن هم به جای تایلر پری بازی می کرد، نمی توانست بازی بهتری ارائه دهد.

خوشبختانه برخی از لحظات لحن فوق العاده جدی فیلم با طنزی اصیل قطع شده است، حتی اگر بعضی از این طنازی ها غیرعمدی بوده باشند. در اوایل فیلم، وقتی کراس به همسرش می گوید که قصد دارد به واشنگتن نقل مکان کند تا به عنوان روانشناس و متخصص جرم در اف.بی.آی استخدام شود – هشداری برای احتمال ساخت قسمت بعدی – همسرش پاسخ می دهد: "من اصلاً نمیدونم مدرسه های شبانه روزی توی واشنگتن چطوری هستند." این جمله باعث شد تا جمعیتی که در سالن اکران اولیه ی فیلم حضور داشتند لبخند تحسین آمیزی به لب بیاورند، و احتمالاً این روند حداقل در این منطقه ادامه خواهد داشت.

متیو فاکس در نقش مقابل شخصیت کراس، قوی ترین تأثیر را بر روی تماشاگر می گذارد. او که به عنوان "قصاب منطقه ی اسلیگو" معروف شده، بایستی شرارت های خاص و دست اول خود را داشته باشد، او آدم دیوانه ای است که عمداً سرنخ هایی در صحنه ی جرم باقی می گذارد. اما خود بازیگر آنقدر از نظر ظاهری تغییر کرده که با آن سر تراشیده و هیکل درشت اش، طرفداران مجموعه ی «Lost» ممکن است به سختی او را به جا بیاورند. بازی موش و گربه واری که شخصیت او بر سر کراس می آورد به اندازه ی کافی لذت بخش است،حتی اگر پیچش داستانی مربوط به آن به شکلی ناامید کننده از هم باز شود.

اما در کل «الکس کراس» فیلمی نیست که برای تحلیل عمیق ساخته شده باشد. احتمالاً وقتی شخصیت اصلی فیلم می گوید: "دوباره درباره اش فکر نکن، من فقط دنبال یه آدم شرور می گردم."، بهترین استراتژی برای تقدیر از لذت متعادلی را که فیلم به تماشاگر می دهد، بیان می کند.

نقد فیلم از سایت :  نقد فارسی

مترجم: الهام بای

 

Tracklist
۰۱٫ Alex Cross Opening
۰۲٫ Going To Pop Pop
۰۳٫ Maria Is Pregnant
۰۴٫ MMA Enterance
۰۵٫ Picasso Breaks An Arm
۰۶٫ Picasso Seduces Women
۰۷٫ Tommy / Monica Talk
۰۸٫ Alex Accesses Crime Scene
۰۹٫ Next Target
۱۰٫ Aqua Building
۱۱٫ Boom He `s Gone
۱۲٫ Alex Profiles Killer
۱۳٫ I Don `t Want To Die
۱۴٫ Picasso Kills Maria
۱۵٫ Alex Comforts Janelle
۱۶٫ Detroit P.D. Breakin
۱۷٫ Give Me A Name
۱۸٫ Shutdown Courthouse Square
۱۹٫ Picasso Takes Train
۲۰٫ Confronting Picasso
۲۱٫ Alex / Picasso Do Battle
۲۲٫ It Ain `t Over Tommy
۲۳٫ Restrained Satisfaction
۲۴٫ Alex Walks To House

 

دانلود کل آلبوم : لینک غیر مستقیم

منبع: رادیو باران

 

 


دانلود فايلها

تهيه اکانت وي آي پي مخصوص دانلود از راديوباران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *