دانلود فول آلبوم گئورگ زمفیر (Gheorghe Zamfir)

%دانلود فول آلبوم گئورگ زمفیر (Gheorghe Zamfir)

Gheorghe Zamfir : Discography
Genre: Instrumental , New Age
Year Of Release : 1980 – 2008
File size: 4.5 GB

Quality : MP3

Bitrate :  320 kbps

 گئورگ زامفیر در ۶ آوریل ۱۹۴۱ در Găeşti در رومانی به دنیا آمد .وی موسیقی‌دانی است که بیشتر به خاطر مهارتش در نواختن «پن فلوت» مشهور است. از ۱۴ سالگی به منظور یادگیری نواختن اکاردئون ابتدا شیوه نواختن پن فلوت را آموخت. وی نواختن پن فلوت را در دانشکده موسیقی در بخارست زیرنظر Fanica Luca ادامه داد. توانایی های ذاتی زامفیر در اصل توسط Marcel Cellier سوییسی که در دهه ۶۰ میلادی درباره موسیقی سنتی رومانی به پژوهش می پرداخت کشف شد و درواقع این او بود که به نوعی زامفیر را به مردم شناساند. زامفیر برای افزایش کارایی پن فلوت ، تغییراتی در پن فلوت سنتی رومانی داد و تعداد لوله‌های این ساز افزایش داد. فعالیت‌های او باعث شد که ساز پن فلوت از حالت یک ساز ناآشنا برای مخاطبان عام به درآید.
زامفیر با اهنگسازان بزرگی همچون انیو موریکونه و جیمز لست همکاری داشته‌است. از جمله در اجرای موسیقی فیلم روزی روزگاری در آمریکا (اثر انیو موریکونه) و موسیقی فیلم بیل را بکش (اثر جیمز لست).
زامفیر در طی 50 سال فعالیت هنری ، برنده 120 جایزه شده است. وی  تا به حال بیش از ۲۰۰ آلبوم تولید کرده و بیش از ۷۰۰میلیون کار به صورت نمونه عرضه کرده است. این هنرمند از سبک بخصوصی برای نواختن فلوت سنتی رمانی استفاده می کند که شامل فلوت هایی با ۲۰ ، ۲۲ ، ۲۵ ، ۲۸ و ۳۰ لوله می باشد.

هم اکنون می توانید تمامی آلبوم های اجرا شده توسط  گئورگ زامفیر را از بخش دیسکوگرافی رادیو باران دانلود و یا از فروشگاه موسیقی ما خریداری نمائید …

 

%دانلود فول آلبوم گئورگ زمفیر (Gheorghe Zamfir)

زامفیر در حال حاضر در بخارست زندگی می‌کند و پن‌ فلوت را آموزش می‌دهد.
مهمترین دستاورد زامفیر را می توان بیرون آوردن فلوت از ابهام و ناشناخته ماندن و معرفی آن به جامعه مدرن امروز دانست. موسیقی متن Picnic at Hanging Rock -که یک فیلم کلاسیک استرالیایی است- یکی از بهترین کارهای زامفیر می باشد. نوای دلنشین فلوت زامفیر را در بسیاری از فیلمهای هالیوود از جمله فیلم The Karate Kid می توان شنید. برای موسیقی متن فیلم Once Upon A Time In America، زامفیر قطعات “Childhood Memories” و “Cockeye’s Song” را بنا به درخواست انیو موریکونه اماده کرد. آهنگ بسیار زیبای “The Lonely Shepherd” – که از بهترین آثار زامفیر به شما می رود- در فیلم سینمایی Kill Bill Vol. 1 ساخته Quentin Tarantino به کار رفته است. زامفیر در حال حاضر در بخارست ، پایتخت رومانی، به آموزش نواختن فلوت می پردازد. او کتابی هم در زمینه آموزش فلوت نوشته است.

وی در ساختن ساندترک فیلم‌ها هم مشارکت داشته است. یکی از کارهای مشهور وی در این زمینه ، ساخت موسیقی فیلم کلاسیک رومانیایی Picnic at Hanging Rock بوده است. وی همچنین در ساخت موسیقی متن فیلم‌های «خاطرات کودکی» و «روزی روزگاری آمریکا» eyes’s song  – فیلم گانگستری سرجیو لئونه- با انیو موریکونه همکاری کرده است. اما مشهورترین ساندترک وی ، بی‌شک ، قطعه «چوپان تنها» The Lonely Shepherd که با ارکستر جیمز لست ، اجرا شده است و در فیلم «بیل را بکش – نسخه اول» کوئنتین تارانتینو استفاده شده است.. پن فلوت یا پن پایپ ، یک ابزار موسیقی است که قدمتی باستانی دارد ، این وسیله معمولا از بامبو یا نی ساخته می‌شود. پیشوند «پن» نشاندهنده وجه باستانی این اسباب موسیقی است ، چرا که پن ، نام یکی از خدایان یونیان باستان بوده است. زامفیر ، در آلبوم‌هایش موسیقی بسیاری از ترانه‌ها و ساند‌ترک‌های مشهور جهان را با پن فلوت اجرا کرده است.

%دانلود فول آلبوم گئورگ زمفیر (Gheorghe Zamfir)

پن فلوت چیست ؟

پن فلوت pan flute (که به نامهای سیرینکس syrinx یا کوییلز quills هم خوانده می شود) یکی از باستانی ترین سازها است که بر اساس قوانین لوله های صوتی بسته ساخته می شود و معمولا با ده یا بیش از ده نی که به ترتیب طول و گاهی قطر کنار هم چیده شده اند ساخته می شود. سیرینکس سازی بوده است که مدتها در میان اقوام مختلف و به عنوان ساز عوام ( folk instrument سازهایی که توسط مردم عادی و برای اجرای موسیقی فولکلوریک ساخته شده و مخترع واقعی آن مشخص نیست) رواج داشته است و جد سازهایی چون ارگ بادی یا pipe organ و هارمونیکا harmonica به شمار می رود. این ساز به دلیل اینکه ساز مورد علاقه پن pan، خدای حامی شبانان و گله ها در یونان باستان به شمار می آمد، چنین نامگذاری شده است.

نی های این ساز از یک سمت بسته هستند در نتیجه امواج صدا باید دو مرتبه طول نی را بپیماید و به همین دلیل هر نت یک اکتاو پایینتر از نت مشابهی است که با یک نی هم اندازه اما باز ایجاد می شود. در آمریکای جنوبی برای ساختن پن فلوت و کوک کردن نی ها در شدت مناسب صوتی از دانه خشک ذرت یا ریگهای کوچکی که در ته هر نی قرار می دهند استفاده می کنند. سازندگان امروزی پن فلوت به شکل منحنی رومانیایی آن، برای کوک کردن ساز از موم ( عموما موم زنبور ) استفاده می کنند و برای این کار از ابزارهای خاصی استفاده می کنند. چوب پنبه و دریچه های لاستیکی نیز برای کوک کردن این ساز به کار می روند که استفاده از آنها سریعتر و ساده تر است.

پن فلوت با افقی دمیدن در نوک تیز لبه داخلی سمت باز نیها نواخته می شود. این کار مجموعه منظمی از پالسها تولید می کند که در طول لوله به امواج صوتی تبدیل می شوند. هر نی یا لوله برای نت خاصی کوک شده است که نت ابتدایی نامیده می شود. با زیاد دمیدن یا overblowing که به معنای افزایش شدت دمیدن و فشردن لبها بر ساز است، نتهایی که فرکانس آنها از نت ابتدایی بالاتر است یا هارمونیک ها تولید می شوند. پن فلوت رومانیایی طوری ساخته می شود که نی ها در یک ردیف منحنی در کنار یکدیگر قرار می گیرند. این حالت به نوازنده امکان می دهد که تنها با چرخش سر خود به سادگی به تمام نتها دسترسی داشته باشد. این سازها قادر به اجرای انواع نواهای زیر و بم هستند که با روش خاصی که مرکب از اریب گرفتن ساز و حرکات فک نوازنده است به وجود می آیند. یک نوازنده ماهر می تواند در هر میزان و کلیدی بنوازد. برای تولید واریاسیون وجود دارد، یکی توسط لرزش و در واقع کم و زیاد شدن شدت دمیدن و دیگری با حرکات دست ایجاد می شود. در روش دستی یا hand vibrato، نوازنده-با حرکتی بسیار شبیه به دست ویولونیستی که با انگشتان خود در سیمها لرزش ایجاد می کند – یک طرف ساز ( معمولا سمت بلندتر آن ) را به آرامی حرکت می دهد. در روش تنفسی یا diaphragm vibrato از روشی مشابه تغییر شدت دمیدن در سازهایی چون فلوت و سازهای بادی دیگر استفاده می شود .

تاریخچه پن فلوت

اگر ساز را صرفا وسیله ای برای تولید صوت بدانیم، بنا به نظر بسیاری از متخصصان و تاریخ دانان، پن فلوت به خاطر سادگی بیش از حد خود از باستانی ترین سازها به شمار می آید و شاید سازهای کوبه ای تنها سازهایی باشند که از آن قدیمی ترند. احتمالا بشر همانطور که آموخت می تواند با ضربه زدن به اشیا اطراف خود ، صدا تولید کند، به طور اتفاقی متوجه شد که با دمیدن در اجسام تو خالی نیز صدا تولید می شود و به احتمال فراوان اولین نوع چنین سازهایی تنها از یک لوله یا نی تشکیل می شده اند. کشف زیر و بمهای صدا و نحوه تولید آنها مدت زیادی به طول انجامیده است. جالب است که هیچ منطقه یا قوم خاصی را نمیتوان سرمنشاء این ساز دانست زیرا آثاری از فلوت و پن فلوتهای ابتدایی در نقاطی از جهان کشف شده است که در گذشته هیچ ارتباطی با یکدیگر نداشته اند و در واقع پن فلوت در میان جوامع مختلف، در زمانی ساخته شده که آن جامعه در سطح دانش و توانایی خاصی قرار داشته است که این به معنای اعصار مختلف و زمانهایی متفاوت است.

شواهد وجود پن فلوت در اشعار اوید Ovid، شاعر یونان باستان و در میان تصاویر روی ظروف و مجسمه های سراسر اروپا دیده میشود. برای مثال در یک کولونی رومیان، سازی متشکل از 7 نی که به شیوه دیاتونیک (وابسته به مقیاس کلید هشت آهنگى در هر اکتاو) کوک شده بود و همچنین شواهد مکتوبی از این ساز در چند کتابچه راهنما یافته شده است. فاصله زمانی بین دو جنگ جهانی، اوج دوران نوازندگان پن فلوت بود. آنها در اروپا به همه جا میرفتند و با وجود اینکه تعداد آنها نسبت به قرن 19 کمتر شده بود، اما کیفیت کارشان بی نظیر بود.

در دوران نزدیک به جنگ دوم جهانی، تعداد نوازندگان ثبت شده پن فلوت در کل رومانی 16 نفر بود و احیای مجدد این ساز پس از جنگ و توسط یک نوازنده بسیار مشهور به نام فانیکا لوکا Fănică Luca که در نمایشگاه جهانی سال 1937 در پاریس و 1939 در نیویورک برنامه اجرا کرده و کنسرتهای متعددی در فرانسه، انگلستان، لهستان، مصر، چین و روسیه برگزار کرده بود، انجام گرفت.

در سال 1949، لوکا به کمک انستیتوی تحقیقات رنسانس در بخارست، کلاسهای آموزش پن فلوت را آغاز کرد و این کلاسها تا زمان مرگ او در سال 1968 تحت نظر وی ادامه یافت. فانیکا لوکا مردی بود که خودش از تحصیلات عالیه بی نصیب مانده و دانش او بیشتر برپایه تجربه بود تا تعلیم و به همین ترتیب شیوه تدریس او نیز مخصوص به خودش بود. نتیجه این پرکاری عالی بود و نسلی از نوازندگان پن فلوت در پایان دهه 70 در غرب به وجود آمد که گئورگ زمفیر Gheorghe Zamfir، دامیان لوکا Damian Luca، نیکولای پیروو Nicolae Pirvu و عده ای دیگر از آن جمله اند.

 

شواهدی از پن فلوت در نقاط مختلف جهان

این تصور که پن فلوت تنها در اروپا استفاده میشود، نادرست است. در آسیا بعضی از قدیمیترین اجداد پن فلوت یافته شده است که پای ژیائو p’ai hsiao نام دارد که نوعی پن فلوت است که بلندترین نی آن در وسط قرار گرفته و باقی نی ها به ترتیب قد از بلند به کوتاه در دو سمت آن چیده شده اند.

این ساز برای انجام مراسم رسمی و مذهبی مورد استفاده قرار میگرفته است. در British Museum لندن، نقش برجسته هایی از دوران گاندارای هند از قرن اول تا پنجم بعد از میلاد وجود دارد که در آن زنانی به نواختن سیرینکس، نی، دونای و طبل مشغولند. وجود پن فلوت در آفریقا چندان مشهود نیست.البته در یکی دو مورد و در مناطق محدودی در شرق و مرکز آفریقا مانند اوگاندا، نوعی پن فلوت ابتدایی با 2 تا 6 نی یافته شده است.

در آمریکای جنوبی، به خصوص پرو و بولیوی پن فلوت همان قدر زنده و رایج است که در رومانی. این ساز همواره در موسیقی فولکلوریک این مناطق به کار میرود و در بشتر موزه های جهان ما با شواهدی از وجود پن فلوت در دوران 300 تا 1500 میلادی روبرو می شویم. منشاء این ساز در آمریکا، به اقوام اینکا و مایا باز میگردد که به نامهای روندادور rondador، آنتارا antara، هایورا hauyra، پوهورا puhura و سیکو siku خوانده میشده است. در این ساز، نی ها توسط یک تیر عرضی به یکدیگر متصل شده و با بندی از جنس گیاه به هم بسته میشدند. این نیها به اندازه پن فلوت رومانی محکم بسته نمی شدند. با این وجود امروزه پن فلوت یک ساز بدوی و مخصوص ترانه های روستایی و محلی به شمار نمی آید بلکه به عنوان سازی مهم و مستقل شناخته می شود.

 

1980 – Gheorghe Zamfir – Classics By Candlelight

1982 – Romance of the Panflute

1984 – Panpipes For Christmas

1986 – Gheorghe Zamfir – Harmony

1987 – Mes Plus Belles Doina   2002 – Cele mai frumoase doine

1987 – Romantic Dreams

1988 – A Arte de Zamfir

1988 – Gheorghe Zamfir – Glorious Pipes

1988 – Golden Pan Flute Melodies

1990 – Georghe Zamfir – 2CD

1990 – Gheorghe Zamfir – A Return to Romance

1990 – Gheorghe Zamfir – Baroque Concertos

1990 – Gheorghe Zamfir – Colors

1991 – Gheorghe Zamfir – Love Songs

1991 – Gheorghe Zamfir – Spotlight On

1992 – Gheorghe Zamfir – La Magia Del Flauto Di Pan

1992 – Gheorghe Zamfir – Zauber der Panflote

1992 – Utopia

1993 – Flute de Pan et Orgue   1997 – Zauber der Panflote

1995 – Comme Une Brise  Like a Breeze

1995 – Gheorghe Zamfir – Pan Pipe Dreams

1995 – Gheorghe Zamfir – The Beautiful Sound Of The Pan Pipes

1995 – Gypsy Passion  2008 – Lamentation of a Lonely Shepherd

1995 – Premiere Music From The Movies

1995 – The Magic Of Christmas

1996 – The Very Best of Gheorghe Zamfir

1996 – The Very Best Panpipe Evergreens

1998 – Gheorghe Zamfir – Pipe Dreams Classic

1998 – Gheorghe Zamfir – Selection CD1

1998 – Gheorghe Zamfir – Selection CD2

1998 – Gheorghe Zamfir – The Lonely Shepherd

1999 – Gheorghe Zamfir – Intemporel

1999 – Gheorghe Zamfir – Millenium Collection CD 1

1999 – Gheorghe Zamfir – Millenium Collection CD 2

1999 – Panflotenzauber

1999 – The Feeling Of Christmas

2000 – Gheorghe Zamfir – The Feeling Of Romance

2001 – En France

2001 – King Of Panflute  3CD

2001 – Love Story of the Panpipe

2002 – Gheorge Zamfir  & Dana Dragomir – Panflots Favoriter

2002 – Gheorghe Zamfir – Greatest Hits – Cd 1

2002 – Gheorghe Zamfir – Greatest Hits – Cd 2

2002 – Gheorghe Zamfir – Music From The Movies

2003 – Gheorghe Zamfir – Gold-Greatest Hits

2004 – Gheorghe Zamfir – Flute De Pan Et Orgue

2005 – Gheorghe Zamfir – Golden Folklorics

2005 – Goldenworks Collection  3CD

2007 – Muzica De Colectie Vo.16   Jurnalul National

2008 – Am Droi Frati La Severin  The Magic Of The Pan-pipes


دانلود فايلها

تهيه اکانت وي آي پي مخصوص دانلود از راديوباران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *