آلبوم موسیقی ویولن استاد پرویز یاحقی بنام «سوز عشق»

%آلبوم موسیقی ویولن استاد پرویز یاحقی بنام «سوز عشق»
 
پرویز صدیقی پارسی معروف به پرویز یاحقی (۱۳۱۵ در تهران – ۱۳ بهمن ۱۳۸۵ در تهران)، موسیقی‌دان ایرانی و نوازندهٔ ویولن بود.
یاحقی از کودکی نزد دایی خود حسین یاحقی زندگی می‌کرد و موسیقی را نزد او آموخت. او از کودکی با هنرمندان نامداری نظیر ابوالحسن صبا، مرتضی محجوبی، و علی‌اکبر شهنازی آشنا شد و مدتی نزد ابوالحسن صبا موسیقی آموخت. او در ۹ سالگی در رادیو نوازندگی کرد. نخستین آهنگ او برای غلامحسین بنان در برنامه گلهای رنگارنگ بود به نام ای امید دل من کجائی که هم اکنون نوار ان موجود است . در سال ۱۳۴۲ دختر نوجوانی را به جامعه موسیقی معرفی نمود که مهستی نام گرفت. ایشان در ضمن چند سال زندگی مشترک با حمیرا برای ایشان آهنگ هایی نیز ساخت. از او تکنوازی‌های بسیاری در برنامه‌های گل‌ها باقی مانده که نوار آن موجود است. سبک نوازندگی او بر بسیاری از نوازندگان ویلن تاثیر گذاشت که از آن جمله می توان به سیاوش زندگانی، مجتبی میرزاده و بیژن مرتضوی اشاره کرد. باید او را از بی نظیر ترین نوازنده های ویولون تاریخ ایران دانست. استادیاحقی در طول سالهای فعالیت هنری خود هیچگاه در راه آموزش هنرجویان موسیقی گام ننهاد و معتقد بود آموزش کار وی نیست اما بودند عاشقان و شیفتگان صدای ساز وی که با صبر وحوصله وپشتکار سالها در پی یادگیری رازهای نوازندگی این ساز رام نشدنی در خدمت استاد بوده تا شاید ذره ای از دریای معرفت وی را بچشند نوازندگانی همچون دکتر جهانشاه یرومند و شهرام خسروی که اینک در غیاب استاد خویش نه همانند او ولی بسیار نزدیک به سبک او مینوازند تاشاید یاد وی را اینگونه زنده نگاه داشته باشند.
یاحقی در چند سال اخر عمر خود به علت مصدومیت از نوازندگی محروم شد و این لطمه روحی شدیدی به او زد. او در سن ۷۰ سالگی به علت ایست قلبی در خانهٔ خود در تهران درگذشت.او را در بهشت زهرا قطعه هنرمندان به خاک سپردند.
 

 

Size : Mb Direct Link
14Download
Parviz Yahaghi – Souze Eshgh
Password : www.radiobaran.com

 


دانلود فايلها

تهيه اکانت وي آي پي مخصوص دانلود از راديوباران

5 پاسخ به “آلبوم موسیقی ویولن استاد پرویز یاحقی بنام «سوز عشق»”

 1. امیر گفت:

  ویلن یاحقی زنده است. بر این باورم که کسی پیدا نخواهد شد که همانند او ویلن بنوازد.

 2. بهروز گفت:

  بی نظیره بی نظیر.آرامش میده.روحش شاد و یادش گرامی

 3. ناصر گفت:

  واقعا بی نظیره .روحش شاد و یادش گرامی

 4. fazlol گفت:

  سبک خیلی خاصی بود خیلی ایرانیه!!!

  • RadioBaran گفت:

   پیشنهاد میکنم به دوستانی که نوازندگی ویولن را دنبال می کنند حتما آثار پرویز یاحقی و بشنوند برای هرچه بهتر شدن در نوازندگی در سبک سنتی خیلی تاثیر داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *