موسیقی متن فیلم مرد عنکبوتی شگفت انگیز ( The Amazing Spider Man4 )

%موسیقی متن فیلم  مرد عنکبوتی شگفت انگیز  ( The Amazing Spider Man4 )
 
 
James Horner – The Amazing Spider-Man 2012

 

درست در دهمین سالگرد ورود شخصیت " مرد عنکبوتی " به دنیای سینما، قسمت چهارم این سری از فیلمها به اکران درآمده که دنباله ای بر قسمتهای قبلی نیست و در واقع می توان آن را " احیاء مجدد مرد عنکبوتی " لقب داد. نخستین قسمت فیلم « مرد عنکبوتی/ Spider-Man » در سال 2002 به کارگردانی سام ریمی ( کارگردان سه قسمت « مرد عنکبوتی » ) به نمایش درآمد که مطابق انتظارات فروش چشمگیری را نصیب سازندگان کرد. قسمت دوم این فیلم هم در سال 2004 به نمایش درآمد و برخلاف انتظارات بسیار بهتر و پخته تر از قسمت اول کارگردانی شده بود. اما با اکران قسمت سوم در سال 2007 که بسیار ضعیف و آشفته بود، انتقادات زیادی از این فیلم شد تا جاییکه ساخت ادامه این فیلم در هاله ای از ابهام قرار گرفت و تنها در مواردی، خبرهایی بسیار محدود از تغییر بازیگران در پروژه بعدی به گوش می رسید. اما بالاخره کمپانی " سونی پیکچرز " با توجه به نزدیک شدن به سال 2012 و مناسبت آن به ده سالگی « مرد عنکبوتی » در سینما، تصمیم گرفت قسمت جدید را در سال 2012 با شکل و شمایلی متفاوت از سه قسمت قبلی به سینماها بفرستد که این تصمیم مخالفان زیادی از جمله سم ریمی داشت. سم ریمی در نهایت کار در پروژه های دیگر را بهانه کرد و از ساخت قسمت جدید « مرد عنکبوتی » با نام « مرد عنکبوتی شگفت انگیز / The Amazing Spider-Man » انصراف داد. به مرور دیگر عوامل فیلم از جمله بازیگران اصلی هم از پروژه کنار گذاشته شدند تا حاشیه های ساخت این فیلم دو چندان شود. با تمام این اوضاع و احوال ها، « مرد عنکبوتی شگفت انگیز » بالاخره به اکران عمومی درآمد؛ آن هم در زمانی که کمی قبل تر از آن، فیلمی به نام « انتقام جویان / The Avengers » باعث ایجاد تغییراتی در ذائقه مخاطبان داستانهای اَبَر قهرمانی شده بود.

در قسمت چهارم « مرد عنکبوتی » پیتر پارکر ( اندرو گارفیلد ) نوجوانی است که در بچگی توسط پدر و مادرش رها شده و در عوض توسط عمو بن ( مارتین شین ) و عمه می ( سارا فیلد ) بزرگ شده است. حال پیتر که تبدیل به یک نوجوان دبیرستانی شده ، روزگار خوشی را با دوستانش سپری می کند. البته قلدرهای مدرسه همواره دردسرساز هستند اما وجود یک نفر باعث می شود که پیتر همیشه آرامش داشته باشد و آن گوین استیسی ( اِما استون ) است. گوین دختر مهربان و زیبایی است و می توان گفت تنها کسی هست که پیتر را به درستی درک می کند. پیتر هم با گوین رابطه بسیار خوبی دارد اما نکته ای که همیشه ذهن او را به خود مشغول کرده این هست که چرا خانواده اش در بچگی او رها کردند. پیتر برای فهمیدن این موضوع به جستجو می پردازد و در نهایت به دکتری به نام کرت کانرز ( ریس افانس) آشنا می شود. کانرز سابقاً یکی از شرکای پدر واقعی پیتر بوده و حالا در یک آزمایشگاه در حال مهندسی ژنتیک و کشف ناشناخته هاست. بزودی دکتر کانرز با آزمایشهایی که انجام می دهد موفق می شود تبدیل به یک موجود عجیب و غریب شود و متعاقباً پیتر هم در مدرسه توسط یک عنکبوت گزیده می شود و قدرت های خارق العاده ای پیدا می کند. اما مشکل اینجاست که دکتر کانرز که حالا باید او را مارمولک خواند، از نیروهایش در جهت پلیدی و شرارت استفاده می کند و حالا پیتر پارکر که شبیه به عنکبوت شده می بایستی جلوی طغیانگری او را بگیرد…

پرداختن به « مرد عنکبوتی شگفت انگیز » کمی مشکل هست چراکه می بایستی فاکتورهای زیادی را مد نظر قرار داد تا بتوان این اثر را خوب یا بد ارزیابی کرد. شاید بزرگترین بد شانسی « مرد عنکبوتی شگفت انگیز » این باشد که درست در زمانی به نمایش عمومی در آمده که تب تغییر ماهیت قهرمانان دنیای کمیک روز به روز در حال افزایش است! سرآغاز این تغیرات را می توان فیلم « بتمن آغاز می کند / Batman Begins » دانست که توسط کریستوفر نولان در سال 2005 ساخته شده بود. البته باید گفت که این « شوالیه تاریکی/ Dark KnightThe » بود که تا حدود زیادی رویه قهرمانان داستانهای کمیک را تغییر داد و سبب شد تا تماشاگران با انتظاراتی متفاوت از گذشته به تماشای دنیای اَبَر قهرمانان کمیک بروند. « مرد عنکبوتی شگفت انگیز » اما شبیه به دنیای امروز قهرمانان دنیای کمیک نیست، مرد عنکبوتی در قامت همان شخصیت کلاسیک به سینما بازگشته است و طرفداران نباید انتظار یک شخصیت کاملاً تغییر یافته را از او داشته باشند. داستان پایه فیلم هیچ تغییری نسبت به قسمت اول « مرد عنکبوتی » نکرده است و ما کماکان با یک پسر خجالتی کمرو مواجه هستیم که توسط یه عنکبوت شگفت انگیز گزیده می شود و یکدفعه ای صاحب قدرت می شود! در ادامه داستان هم عمو بن در کنار پیتر می نشیند و صحبت های تکراری مبنی بر اینکه " انسان باید خوب زندگی کند و اگر قدرت زیاد داشته باشد ، مسئولیتش افزایش می یابد " را بر زبان می آورد، سپس عمو بن طی یک حادثه جان به جان آفرین تسلیم می کند و دوباره تقابل میان مرد عنکبوتی و دشمن تازه اش آغاز می شود. این اتفاقاتی که ذکر کردم کلیت داستان « مرد عنکبوتی شگفت انگیز » هست و باید بگویم که انتظار پیچش داستانی یا ضایع شدن مرد عنکبوتی توسط دشمن اش یا تغییراتی از این دست را نداشته باشید چراکه این فیلم به هیچوجه به سراغ این مقولات نرفته است.

مارک وب در « مرد عنکبوتی شگفت انگیز » همان قالب کلاسیک مرد عنکبوتی را از سه قسمت قبلی به قسمت چهارم انتقال داده و فقط جزییات ریز داستان را دستخوش تغییر کرده است. وب اجازه نداده تا شخصیت مرد عنکبوتی همانند بتمن، بازیچه دست شخصیت منفی داستان قرار بگیرد و از این رو درگیری های مرد عنکبوتی با دشمنانش می تواند حوصله تماشاگران امروز هالیوود را سر ببرد چراکه همگان انتظار چیزی بیش از یک مبارزه معمولی را از مرد عنکبوتی خواستارند اما متاسفانه باید بگویم که مرد عنکبوتی شما را نا امید خواهد کرد. 

جلوه های ویژه در « مرد عنکبوتی شگفت انگیز » واقعاً تحسین برانگیز و عالی هستند و نمی توان ایرادی بر آنها گرفت. کیفیت انیمیشن ها بسیار بالاست و مرد عنکبوتی بیشتر از هر زمان دیگری به ساختمان های نیویورک آویزان می شود! البته برگ برنده « مرد عنکبوتی شگفت انگیز » در مبارزه پایانی فیلم رو می شود و شما می توانید فستیوالی از جدیدترین تکنولوژی های گرافیکی ساخته شده در هالیوود را در قالب مبارزه مرد عنکبوتی و مارمولک ببینید. این را هم اضافه کنم که « مرد عنکبوتی » تبدیل شده به نسخه سه بعدی نیست و از ابتدا به صورت سه بعدی فیلمبرداری شده است پس اگر آن را بصورت سه بعدی ببینید کاملاً سود کرده اید.

تغییر بازیگران فیلم خوشبختانه اثر مثبتی بر روی فیلم گذاشته است. من شخصاً یکی از کسانی بودم که همواره با حضور توبی مگوایر در قامت مرد عنکبوتی مشکل داشتم و حقیقتاً نمی توانستم او را باور کنم، اما اندرو گارفیلد به مراتب بازیگر با استعدادتری از توبی مگوایر است و حضورش هم در نقش مرد عنکبوتی قابل قبول است. اگرچه طبیعتاً بازی این دو زمانی که نقاب بر صورت زده اند هیچ تفاوتی با یکدیگر نمی کند اما در صحنه های درام فیلم باید بگویم که گارفیلد به مراتب بهتر از مگوایر عمل می کند. قرارگیری اِما استون بجای کریستین دانست هم دیگر تغییر مثبت فیلم به شمار می رود. سازندگان در « مرد عنکبوتی شگفت انگیز » ترجیح دادند تا شخصیت مری جین را در قسمت جدید از دور خارج کرده و دوست دختر واقعی مرد عنکبوتی – که در کمیک ها وجود دارد – را جایگزین آن کنند و مسلم هست که بازیگر این نقش هم می بایستی تغییر پیدا می کرد. البته کماکان بنظرم دوست دختر مرد عنکبوتی نقش چشمگیری در پیشبرد داستان فیلم ندارد اما همینکه صحنه های مشترک اش با مرد عنکبوتی آزار دهنده نباشد، یعنی موفقیت این کاراکتر! اِما استون که گفته می شود در واقعیت هم روابطی با آندرو گارفیلد دارد، به خوبی توانسته صحنه های درام فیلم را به همراه گارفیلد به جلو هدایت کند و خوشبختانه تماشاگران هم دیگر شاهد یک روابط مصنوعی نیستند. حضور کوتاه مدت مارتین شین و سالی فیلد با تجربه هم بسیار تماشایی است. این دو بازیگر از بهترین های هالیوود هستند و حضورشان اگرچه کوتاه است اما مطمئناً خاطرات زیادی را برای تماشاگران قدیمی سینما زنده خواهد کرد.

در مجموع باید بگویم که « مرد عنکبوتی اشگفت انگیز » به هیچ عنوان اثر ضعیفی به شمار نمی آید و تنها زمان اکرانش هست که شاید بسیار بد تنظیم شده است. مطمئناً اصلی ترین ایرادی که به « مرد عنکبوتی شگفتی انگیز » گرفته خواهد شد درباره روند ساده و تکراری اش است که خیلی از تماشاگران امروز هالیوود را ناامید خواهد کرد اما بیایید منصف باشیم، دنیای اَبَر قهرمانان با داستانهای سرگرم کننده شان زیبا هستند و قرار نیست هیچکدام از ما فیلمی پیچیده از داستانی ببینیم که نزدیک به یک قرن هست به سادگی با دنیای کودکان و نوجوانان ارتباط برقرار کرده است. شاید کریستوفر نولان توانست با استفاده از « شوالیه تاریکی » ، شخصیتی آسیب پذیر از یک اَبَر قهرمان بسازد ( هرچند فضای سری « بتمن » در مقایسه با « مرد عنکبوتی » بسیار تیره تر هست ) اما باید پذیرفت که درباره مرد عنکبوتی بهترین گزینه همان داستان ساده و دشمنان رنگارنگش است که همگی قرار هست توسط مرد عنکبوتی به دیار باقی فرستاده شوند! من « مرد عنکبوتی شگفت انگیز » را دوست دارم برای آنکه سعی نکرده چیزی باشد که ریشه اش با آن همخوانی ندارد.

 

نقد فیلم : moviemag.ir

 

Track List

01 Main Title / Young Peter
02 Becoming Spider-man
03 Playing Basketball
04 Hunting For Information
05 The Briefcase
06 The Spider Room / Rumble In The Subway
07 Secrets
08 The Equation
09 The Ganali Device
10 Ben's Death
11 Metamorphosis
12 Rooftop Kiss
13 The Bridge
14 Peter's Suspicions
15 Making a Silk Trap
16 Lizard At School!
17 Saving New York
18 Oscorp Tower
19 "I Can't See You Anymore"
20 Promises / Spiderman End Titles
 

 

 

Selected Tracks Album
Download   Download  

Password : www.radiobaran.com

 Size :   30  Mb

 


دانلود فايلها

تهيه اکانت وي آي پي مخصوص دانلود از راديوباران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *