کافه رادیو : نگاهی به فیلم نیمه شب در پاریس ساخته وودی آلن

%کافه رادیو : نگاهی به فیلم نیمه شب در پاریس ساخته وودی آلن

Midnight in Paris

فیلم جدید وودی آلن نگاهی عاشق گونه است به زیباترین شهر دنیا که می بایست عاشقش بود. پاریس به راستی زیباست و از این حیث  شبیه هیچ شهری نیست …..

 فیلم در ابتدا با  نماهای  چشم نوازی از پاریس آغاز میشود که دل تماشاگرانی که پاریس را ندیده اند با خود میبرد…  فیلمبرداری قدرتمند پرویز خنجی از ابتدای فیلم تماشاگر را میخکوب میکند.

 به نطر من  شاید در ابتدا ی فیلم  تماشاگر  می بایست اندک دیالوگهای  خسته کننده فیلم را با پر حرفی و چانه زنی های  پاول پشت سر بگذارد تا در کوچه پس کوچه های پاریس  سوار  بر خودروی کلاسیکی  وارد رویاهای  شخصی وودی آلن شود و تا انتها از  فریم فریم باقیمانده  فیلم  لذت برد.

شخصیت اصلی فیلم  نویسنده ای معمولی با علایق و رویکردهایی پی در پی به گذشته  با بازی بسیار خوب اوون ویلسون   است . او که برای تفریح به همراه نامزدش به پاریس آمده است عاشق شخصیتهای گذشته نه چندان دور ادبیات و هنر جهان است . گیل (اوون ویلسون ) علایق خاصی دارد که به هیچ وجه نامزدش که نقشش را ریچل مک آدامز ایفا میکند نمی پسندد. گیل عاشق گردشهای شبانه در دل کوچه پس کوچه های پاریس است با اندک خوش شانسی  اگر باران هم ببارد….. او دوست دارد در کافه های قدیمی شهر با مشاهیر گذشته ادبیات جهان گپ پزند . شبی گیل  مسیر هتلش را گم کرده  و  خیابانی در دل پاریس به مثابه تونل زمان او را به دوران طلائی ادبیات و هنر میبرد. این اتفاق آنقدر ساده می افتد که نه تماشاگر و نه گیل غافل گیر شود. او در این سفر با نامداران هنر و ادبیات جهان در سال 1920 آشنا میشود. اشخاصی همچون همینگوی .پیکاسو. الیوت . دالی و …. .

او که از نقد شدن رمان جدیدش هراس دارد با شهامت نوشته خود را جهت نقد شدن به آنها میدهد. رمانی درباره زنی که فروشگاهی دارد که نوستالژی میفروشد. گیل که تمام دلمشغولی و علایق خود را در آن دوران میبیند و مدام از آن روزگار به عنوان دوران طلائی یاد میکند با دیالوگ دو نقاش نامدار فرانسه (لرد گوگن و دگا ) به خود می آید . زمانیکه آنها از دوران خود که برای گیل دوره ای طلائیست می نالند و میگویند جوانان آن روزها تخیل ندارند و کاش میشد به دوره رنسانس رفت .

گیل تمام علایق خود را رها میکند و واقعیت را می پذیرد. او درمیابد که خاصیت زمان در آن است که هرگز رضایت بخش نباشد.

شاید بتوان گفت خلق شخصیت گیل شبیه به جوانی  وودی آلن است . جوانی سرگردان و ساده که زود دل می بازد اما دیر تسلیم میشود.  شخصیتی که پس از آنکه از سفر رمانتیک خود باز میگردد در پی کشف شخصیت خود از نامزد خود جدا شده و تصمیم میگیرد در کنار شخصیت خیالی قصه اش که دیگر تخیل نیست در پاریس بماند.

موسیقی انتخابی کافه رادیو :

منبع: رادیو باران

 

 

%کافه رادیو : نگاهی به فیلم نیمه شب در پاریس ساخته وودی آلن


دانلود فايلها

تهيه اکانت وي آي پي مخصوص دانلود از راديوباران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *